Stále častěji se ohlížíme zpět a srovnáváme své dětství s tím, jak se mají děti dnes. Když jsme byli malí a nudily se, stěžovali jsme si rodičům, že „nemáme co dělat“. Tehdy jsme neměli chytré telefony ani počítače, ale naši rodiče věděli něco, co jsme nakonec objevili i my – že venku je nepřeberné množství věcí, které se dají dělat. Jejich odpověď tedy často zněla: „Běžte si hrát ven“.
Neochotně jsme se táhli ven, stěžovali si, že jsme příliš unavení na hraní, ale nějak jsme se nakonec zabavili na celé hodiny. Sbírali jsme šneky, stavěli rampy, lovili nejchlupatější housenky a kopali poklady. Když jsme se konečně vrátili, byli jsme hladoví, plní příběhů, nadšeně jsme plánovali další projekty a byli jsme úplně nabití energií.
Četné výzkumy potvrzují, že pobyt v přírodě rozvíjí dětskou kreativitu, podporuje dobré zdraví, zvyšuje hladinu vitamínů, inspiruje k řešení problémů a posiluje sebedůvěru. Příroda může být hřištěm i učebnou, stejně jako obrovskou zásobárnou věcí k jídlu a ke stavění. Některá z prvních setkání dítěte s přírodou jsou přechodovými rituály: objevování radosti z dupání a cákání v kalužích, stavění hradů z písku nebo vypouštění mraku nadýchaných padáčků foukáním do pampelišek. S těmito objevy přicházejí i důležitá a nikdy nezapomenutelná ponaučení, například co se stane, když je bahnitá louže hlubší než výška vašich holínek, nebo co se stane, když postavíte hrad z písku příliš blízko přílivu!
Ukázka z připravované knihy Kouzlo školy lesa:
Úkryty a přístřešky
Jednou z mých oblíbených činností, které jsou zcela zdarma, je stavba přístřešku nebo základny z přírodních materiálů. Nejlepším místem pro ni je les. Najdete tam většinu materiálů, které budete ke stavbě úkrytu potřebovat, a často není třeba ani nic kácet. Zařadili jsme také několik přístřešků, které využívají plachty, pro opravdu rychlou a jednoduchou stavbu. Samozřejmě si můžete vytvořit vlastní volný styl, ale na následujících stránkách je několik jednoduchých návrhů na vytvoření opravdu skvělých přístřešků.
Áčkový přístřešek
Stavba tohoto jednoduchého přístřešku je zábavná pro všechny věkové kategorie a je to skvělá výzva pro stmelení kolektivu. Zjistěte, který tým dokáže vyrobit nejlepší vodotěsný přístřešek ve tvaru písmene A. Abyste se ujistili, že je opravdu vodotěsný, vyzkoušejte ho poté s plnou konví vody!
- VĚK: 4+
- ČAS: 45+ minut
- NÁSTROJE: Pilka
- MATERIÁLY: Listí, dřevo, tráva, provázek/paracord
- VÁZÁNÍ: Klička (viz strana 58)
Krok 1
Najděte si kmen, který je stejně vysoký jako vy, když natáhnete ruku nad hlavu, a dva velké klacky s rozvětvenými konci, které sahají nejvyššímu člověku po hrudník. Z nich vytvoříte vchod do svého přístřešku.
Krok 2
Vytvořte z klády a klacků trojúhelníkový tvar, přičemž klacky s vidlicemi nakloňte dovnitř k sobě, aby se spojily a držely pohromadě. Pokud chcete zaručit, že budou držet, můžete je k sobě přivázat paracordem nebo provázkem pomocí kličky. Nyní položte na vrchol trojúhelníku hřebenovou tyč. Pokud chcete, můžete je všechny svázat dohromady dalším uzlem nebo nějakým čtvercovým úvazem. Měly by tvořit pevný základ vašeho přístřešku.
Krok 3
Obě strany pokryjte větvemi a klacky a dbejte na to, aby uvnitř zůstalo dostatek místa pro ležení. Děti si to často představují jako vytvoření hrudního koše. Každý klacík by měl mít své místo; ty menší dole, ty delší směrem ke dveřím, jako byste skládali velké puzzle . Ujistěte se však, že dveře zůstaly bez klacíků, abyste se mohli dostat dovnitř!
Krok 4
Začněte rám pokrývat od země až nahoru pomocí listí, větviček a trávy. Na dobře izolovanou, nepromokavou vrstvu potřebujete tloušťku v délce přibližně od špiček prstů po loket. Pokud plánujete zůstat v přístřešku přes noc, přidejte tenkou celoplošnou krytinu, a pro případ deště přes ni možná přehoďte ještě plachtu.
Opřený přístřešek
Tento přístřešek se skvěle hodí pro skupinové přespání, je jednoduchý na stavbu a lze ho efektivně použít i s ohněm venku, protože je z jedné strany otevřený. Dokončení poslední vrstvy listí však může být časově náročné a může způsobit velké narušení životního prostředí miniaturních živočichů (hmyzu).
- VĚK 4+
- ČAS 45+ minut
- NÁSTROJE Zahradní pytel (volitelný)
- MATERIÁLY Dlouhé tyče a klacky, listí, dřevo, tráva, provázek/paracord
- Uzly Dřevařská smyčka (viz strana 54), klička (viz strana 58), čtvercový úvaz (viz strana 59)
Tip: Při hromadění listí nebo trávy na přístřešek začněte od země a postupujte nahoru, abyste měli jistotu, že vám nikde nevzniknou mezery.
Krok 1
Základní konstrukce má tvar fotbalové branky. Najděte dva stromy, které jsou od sebe dostatečně daleko, aby se mezi ně vešel jeden ležící člověk.
Krok 2
Vyhledejte dostatečně dlouhou tyč, aby přesahovala oba stromy. Připevněte tyč ke stromům pomocí kličky nebo dřevařské smyčky. To bude vaše hřebenová tyč. Dbejte na to, aby dřevo nebylo ztrouchnivělé, protože by to celou konstrukci oslabilo. Tato tyč musí být umístěna ve výšce někde mezi vaším pupkem a rameny. Čím níže bude tyč umístěna, tím útulnější bude vaše ležení, ale tím hůře se do něj bude vcházet a vycházet.
Krok 3
Nejvyšší osoba si lehne kolmo k hřebenové tyči s hlavou pod ní. Vyznačte si čáru, kam sahají její nohy. Tím určíte, jak velké doupě potřebujete vytvořit. Položte klacky k hřebenové tyči co nejblíže vedle sebe tak, aby sahaly až k této čáře. S pomocí klacíků vyplňte také boky.
Krok 4
Jakmile dokončíte pokládání všech tyčí, pokryjte plochu větvičkami. To pomůže zabránit propadávání listí.
Krok 5
Nyní přístřešek zaizolujte a učiňte jej nepromokavým tím, že plochu pokryjete silnou vrstvou suchého listí, větviček, trávy nebo čehokoli, co nabízí lesní půda. V ideálním případě by tato vrstva měla dosahovat tloušťky v délce od konečků prstů po loket, aby byla jako úkryt pro přežití náležitě účinná. Pokud v ní však strávíte jen jednu noc nebo si v ní jen užíváte celodenní hry, jednoduše ji zasypte uschlým listím nebo trávou – jen tolik, abyste vyplnili mezery. Pokud máte zahradní pytel, naplňte ho listím a nasypte listí z něj.