Porážka Západu

Kategorie: Štítek:

Významný francouzský historik Emmanuel Todd předpověděl konec Sovětského svazu již v roce 1976. Ve své nové knize se odvažuje znovu pohlédnout do budoucnosti: předpovídá konečný úpadek západního světa. V jádru se rozkládající, ale směrem ven expandující Západ čelí Rusku, které se stabilizovalo a nyní působí konzervativně na země zbytku světa, které nechtějí následovat USA a jejich spojence v jejich válkách. Jejich porážka na Ukrajině je hotový fakt, říká Todd. V konečném důsledku je tedy nevyhnutelné, že dojde ke zmrazení konfliktu mezi Evropskou unií a Ruskem. Výsledkem by mohla být Evropa osvobozená od vlivu USA. Klíčovou roli v tom má sehrát Německo, které by se podle Todda této role mělo s důvěrou chopit – což by měla být pro Českou republiku dost zásadní informace.

S blížícím se koncem války na Ukrajině se rozpadá síť lží, do níž celý konflikt zamotaly vlády států politického Západu, jejich média a analytici. S odchodem Bidenovy administrativy, která se o vyprovokování konfliktu zasloužila více než kdokoliv jiný, se od jejího čelného představitele dozvídáme, že navzdory tomu, co tvrdila celá léta oficiální propaganda, Spojené státy ve skutečnosti nepředpokládaly, že by Ukrajina mohla zvítězit, ale že válka sloužila k oslabování Ruska.
Spočítali si tito stratégové, co po takovém oslabování Ruska z Ukrajiny zůstane? Buď představitel mluví pravdu, čímž se přiznává ke zločinnému cynismu, nebo lže, aby zakryl iluze, s nimiž byla tato válka rozpoutána…
Záslužnou práci při rozboru západní propagandy odvedli realističtí analytici mezinárodních vztahů… Realisté nám sice umožňují pochopit ruské jednání, ale nedávají žádnou uspokojivou odpověď ohledně motivů druhé strany. Proč se politický Západ a jeho ukrajinští chráněnci vůbec do něčeho takového pustili? Proč byli ochotni ve válce pokračovat i za cenu zničení země, o níž tvrdili, že ji chrání? Při racionálním pohledu na mezinárodní politiku není záhadou jednání ruské, nýbrž západní.
Realisté se nemýlí, když ve snaze o vysvětlení odkazují na sebeklam, který si Západ vytvořil o světě a své roli v něm. Nicméně takové vysvětlení postrádá hloubku, neboť nutně vede k otázce, co se to tedy se Západem děje. Jak je možné, že země, které se oprávněně považují za kolébku vědy, racionality a efektivnosti a které ovládly svět a staly se vzorem ostatním, se ve 21. století propadají do zničujícího sebeklamu?
– z doslovu prof. Petra Druláka
Thúkydidés v Peloponéské válce poznamenal, že střet mezi Spartou a Athénami se stal střetem mezi oligarchickým a demokratickým principem, přičemž občanské boje uvnitř měst a vojenské střety mezi městy se postupně sladily. K tomu bezpochyby určitě směřujeme i v Evropě: Militaristický oligarchický princip se bude stále zřetelněji střetávat s pacifistickou lidovou reprezentací
(v jakékoli podobě). S tím, jak se tempo války zrychluje, bude evropským oligarchům zbývat jen velmi málo času na to, aby, budou-li chtít, zatáhli své národy do války bez konce – ovšem s koncem Evropy jako zóny prosperity.
– Emmanuel Todd
Hmotnost 400 g

Emmanuel Todd

Francouzský historik a antropolog, který již v roce 1976 předpověděl brzký zánik Sovětského svazu, studoval na Institut d’études politiques v Paříži a doktorát získal na univerzitě v Cambridge. V pařížském Institut national d’études démographiques (INED) se zabýval otázkami demografie, struktury rodiny, náboženství a vzdělání. Mnoho jeho knih, jako například Nezadržitelná revoluce (s Youssefem Courbagem, 2008) či Smutná modernita (2018) se staly bestsellery.


Odkazy

→ Rozhovor na youtube 1 →

→ Rozhovor na youtube 2 →

→ Rozhovor v italštině →

Nákupní košík
Přejít nahoru