[vc_row][vc_column][vc_column_text]Blízký východ – kolébka křesťanství. A také bašta islámu a v poslední době islamismu. Kolik křesťanů za posledních deset let muselo prchnout z arabských zemí? Jaké jsou jejich osudy? To se rozhodl na vlastní oči zjistit dánský žurnalista Klaus Wivel. Při několika cestách po Blízkém východě, naposledy v roce 2013, procestoval čtyři země – Egypt, Libanon, Irák a Palestinská území, aby se dozvěděl odpověď na zásadní otázku: Proč křesťané v posledních letech masivně opouštějí tyto země? Při svém pátrání mezi křesťany našel utlačovanou menšinu žijící pod neustálým strachem ze smrti, ponižování, urážek, s rostoucím pocitem zoufalství tváří v tvář sílícímu islámskému extremismu, bez naděje na brzké zlepšení či pomoc zvenčí. Wivel si vyslechl mnoho příběhů o vypalování kostelů, vraždách, o únosech a násilném vnucování islámu, mluvil s lidmi, kteří se ve své zemi cítí jako cizinci a mnozí z nich jako jediné východisko vidí odchod ze své vlasti.
A Wivel, sám ateista, se s podivením ptá: Co s tím udělá Západ? Proč se těmto lidem nesnažíme pomoci? Odpověď, kterou předkládá v této knize, bude pro někoho možná nečekaná: z velké části právě proto, že jsou to křesťané…
„Vidíme dvojí morálku kritiky náboženství, která v Evropě přišla zároveň s bojem za lidská práva. Kritika se týkala výhradně křesťanství, ne náboženství jako takového. Islám se předmětem tohoto ryze evropského, přísně lidskoprávního a odsuzujícího pohledu na náboženství nikdy nestal. Vnímám to jako selhání, zaměnitelné s pohrdáním: kritika náboženství je namířena pouze proti křesťanskému světu. Muslimy je před takovými věcmi lepší chránit.“
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1508190463395{background-color: #efefef !important;}”][vc_column width=”1/6″][vc_single_image image=”7331″ img_size=”full” style=”vc_box_shadow_3d”][/vc_column][vc_column width=”5/6″][vc_column_text]KLAUS WIVEL (nar. 1971) je dánský žurnalista a spisovatel. Vystudoval dánštinu na univerzitě v Roskilde a dva roky strávil studiem na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Většinu svého profesního života strávil v dánských novinách Weekendavisen a v letech 2013–2015 byl jejich korespondentem v New Yorku. Jeho články pokrývají široké pole témat, ale důležité místo zabírají otázky a problémy Blízkého východu. V roce 2013 vyšla jeho kniha Den sidste nadver (Poslední večeře), která postupně vyšla ve Švédsku, Norsku i USA. Nyní se dostává do rukou i českým čtenářům.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]